W ramach projektu „Pomagamy pszczołom” grupa wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kruszwicy pod opieką wychowawcy p. A. Dopierały przygotowała przedstawienie teatralne pod tytułem „Świat pszczół – złociste lekarstwo”. Sztuka miała na celu uwrażliwienie odbiorców na problem wymierania tych niezwykle pożytecznych owadów. Inscenizacja spotkała się z żywym oddźwiękiem i to zarówno wśród widzów dorosłych, jak i młodszych dzieci. Sztuka została wystawiona w kilku placówkach w Kruszwicy współpracujących z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym - w Przedszkolu Samorządowym nr 1, w Środowiskowym Domu Samopomocy, w Domu Aniołów Stróżów „Caritas” oraz w Szkole Podstawowej nr 2.
Wielki Dzień Pszczoły
Dnia 8 sierpnia 2014 roku już po raz drugi obchodziliśmy w Polsce Wielki Dzień Pszczoły, który odbywa się w ramach czwartej edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom", organizowanego przez firmę ZT „Kruszwica" S.A. Akcja ma na celu uświadomienie jak najszerszemu gronu odbiorców, jak ważne dla człowieka i całego środowiska są zagrożone wyginięciem pszczoły. W tym szczególnym dniu wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, dzięki realizacji projektu granatowego „Królowe Pszczół”, miały możliwość wsparcia tej wspaniałej inicjatywy. Wraz z wychowawcami zorganizowały akcję promocyjną na terenie miasta Kruszwica. Wyszły na ulice i wręczały społeczności lokalnej ulotki informacyjne, swojego autorstwa, które zawierały informacje na temat w jaki sposób chronić pszczoły, jak tworzyć środowisko przyjazne tym pożytecznym owadom oraz jak zakładać balkony oraz ogrody sprzyjające i chroniące te owady. Cała akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców i pozwoliła kolejny raz na integrację wychowanek ze środowiskiem lokalnym oraz pokazanie się z jak najlepszej strony.
Kujawskie Nowalijki
Dnia 13 lipca odbył się pod Mysią Wierzą w Kruszwicy festyn Kujawskie Nowalijki pod hasłem "jak żyć długo, zdrowo i szczęśliwie". Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kruszwicy chcąc aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym wzięły udział w tym przedsięwzięciu i przy współpracy z Zakładami Tłuszczowymi w Kruszwicy stworzyły stoisko informacyjne. Podczas całej imprezy podopieczne informowały uczestników Nowalijek przyjeżdżających z całego regionu, którzy odwiedzili nasze stoisko o głównych założeniach realizowanego w placówce projektu "Królowe Pszczół". Uświadamiały społeczności lokalnej jak ważną rolę odgrywają pszczoły w życiu każdego z nas, w jaki sposób chronić pszczoły, jak tworzyć środowisko przyjazne tym pożytecznym owadom. Każdemu wręczały ulotki informacyjne, które same przygotowały oraz zapraszały na degustację miodu, które otrzymały od zaprzyjaźnionego pszczelarza. Stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Dziewczęta miały możliwość zintegrowania się ze środowiskiem lokalnym i pokazania się z jak najlepszej strony. Podejmowane przez nie działania sprzyjające środowisku pszczół spotkały się z dużym entuzjazmem i podziwem ze strony mieszkańców Kruszwicy i okolic.
Budujemy dom przyjazny pszczołom
Dnia 2 lipca br. w ramach realizacji projektu „Królowe Pszczół” wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego wraz z wychowawcami postanowiły samodzielnie stworzyć domek dla dzikich owadów. W tym celu uczestniczki projektu korzystając z zakupionych w ramach projektu książek edukacyjnych oraz za pomocą internetu poszukały informacji w jaki sposób stworzyć taki domek, aby w jak najlepszy sposób służył pszczołom. Po zajęciach edukacyjnych przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Wychowanki wraz z opiekunami udały się na wycieczkę w pobliskie tereny Kruszwicy aby nazbierać jak najwięcej naturalnych materiałów niezbędnych do stworzenia domku. Podczas wycieczki nazbierałyśmy: szyszki, drewno, chrust, słomę, siano z pobliskich gospodarstw, cegły z otworami, kamienie. Wszystkie znalezione bogactwa posłużyły nam do zaprojektowania niepowtarzalnego domku dla owadów dzikich. Dla mniejszych owadów trzmieli zawieszone zostały w naszym ogrodzie dwa mniejsze domki, które mamy nadzieję, że choć w najmniejszym stopniu przyczynią się do ich ochrony. Podopieczne bardzo zadowolone były z efektu swojej pracy, gdyż zbudowany przez nie domek cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród pracowników ośrodka ale także przechodniów, którzy niejednokrotnie przystają by pooglądać „nasz dziki domek dla pszczół”.
Stoisko informacyjne "Królowe Pszczół"
Dnia 27 czerwca w Młodziezowym Ośrodku Wychowawczym w Kruszwicy odbyło się uroczyste zakończenie Roku Szkolnego. W tym dniu do naszej placówki przybywa wiele osób z całej Polski, gdyż wychowanki wyjeżdżają do domów rodzinnych na okres wakacji letnich pod opieką swoich rodziców oraz opiekunów prawnych. Korzystając z wspaniałej okazji a przede wszytskim możliwości dotarcia do bardzo szerokiego grona odbiorców, przedstawicielki realizowanego projektu grantowego "Królowe Pszczół" postanowiły utworzyć stoisko informacyjne przy którym propagowały wiedzę na temat sposobów ochrony pszczół, a przede wszystkim przekazywały informacje w jaki sposób chronić pszczoły. Uświadamiały jak tworzyć środkowisko przyjazne pszczołom, jak zakładać balokony oraz ogrody sprzyjające i chroniące te owady. Wychowanki opowiadały także przybyłym rodzicom o działaniach, które realizują w ramach projektu. Chwaliły się tworzonym przez nie same ogrodem, wskazując rośliny miododajne. Na zakończenie wręczały ulotki informacyjne dotyczące ochrony pszczół, które same zaprojektowały. Wychowanki bardzo cieszyły się, iż podejmowane przez nie działania a przede wszystkim informacje na temat ochrony pszczół dotarły do tak szerokiego grona odbiorców i rozpowszechnianie będą w różnych regionach Polski.
Wizyta pszczelarzy
W ramach realizowanego projektu grantowego „Królowe pszczół” w dniu 11.06.2014 r. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy odwiedzili mistrzowie pszczelarstwa pan Andrzej Nowinowski i pan Zbigniew Kiliński. W tym niecodziennym wydarzeniu brało udział 37 wychowanek naszego ośrodka. Tematem spotkania było życie pszczół, opieka nad nimi oraz produkcja miodu. Na początku Pan Zbigniew Kiliński zapoznał nas z rodzajami pszczół wymienił: królową Matkę, trutnie i pszczoły robotnice. Królowa składa jaja, jest karmiona i czyszczona przez pszczoły robotnice.
Podczas spotkania mistrzowie pszczelarstwa opowiedzieli nam kilka ciekawostek m.in.:
- w jednym ulu żyje około 80 tysięcy osobników;
- jedna pszczoła pracuje na całą rodzinę,
- pszczoły żyją około 30-35 dni latem, zimą nawet 90. Umierają, ze starości z przepracowania lub po użądleniu. Charakterystyczne, że po użądleniu ssaka od razu umierają;
- pszczoła jest bardzo mądrym owadem, zna dokładnie położenie swojego domu, orientuje się po słońcu, lata na odległość ok. 3 kilometrów od ula;
- pszczoły porozumiewają się tańcem;
- owady te jedzą pyłek i nektar, wydzielają wosk. Do ula potrafią przynieść nawet do 10 kilogramów miodu w ciągu dnia. Głównym miodem pozyskiwanym na naszym obszarze jest miód nektarowy. Występuje bardzo dużo rodzajów miodu, np. lipowy, spadziowy, akacjowy czy gryczany.
Podczas spotkania pan Andrzej Nowinowski przedstawił nam akcesoria pszczelarskie. Wychowanki mogły zobaczyć i dotknąć przyrządy pszczelarza, produkty wytworzone przez pszczoły, zapoznać się z budową nowoczesnego ula, obserwować rój pszczół i odszukać królową oraz spróbować prawdziwego miodu.
Spotkanie z pszczelarzami bardzo nam się podobało. Dużo z niego zapamiętałyśmy. Te wiadomości z pewnością przydadzą się nam na lekcjach biologii oraz w następnych etapach edukacji.
Wycieczka do pasieki
W ramach projektu Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Królowe Pszczół” 18 maja została zorganizowana wycieczka do pasieki mistrza pszczelarstwa Pana Eugeniusza Oleszko. Podczas pobytu w pasiece Pan pszczelarz opowiedział nam jak wygląda hodowla pszczół, jak zbudowane są ule, w jaki sposób powstaje miód, oraz jak należy chronić naturalne środowisko tych pracowitych owadów. Wychowanki wysłuchały niezwykle interesujących informacji na temat życia pszczół, miodobrania. Dziewczęta mogły także zobaczyć pszczelą matkę i dowiedzieć się, że Królowa nie opuszcza ula. Składa tylko jajeczka do komórek plastra przygotowanych przez robotnice. Jest specjalnie oznaczona. Pan Eugeniusz pokazywał też, jak spokojne są pszczoły, a kontakt z nimi może być bezpieczny. Przypomniał też, że trutnie nie żądlą, więc spokojnie można je (delikatnie) wziąć w rękę. Nasz mistrz wyjął nawet jedną ramkę z gniazda: w każdej zasklepionej komórce rozwija się młoda pszczoła; pokazywał też błyszczącą od miodu ramkę z ula. Taka pełna ramka wystarcza na słoik miodu. Podczas spotkania wychowanki miały możliwość skosztowania pysznego miodu oraz podyskutowania z pszczelarzem na interesujące ich tematy, np. Co się dzieje z pszczołami zimą, czy też ile pszczół bierze udział w produkcji jednego kilograma miodu? . Z wycieczki wszyscy wrócili bardzo zadowoleni. U sympatycznych właścicieli pasieki, wychowanki utrwaliły i wzbogaciły swoją wiedzę na temat pszczół. Bardzo dziękujemy Państwu Oleszko za ciekawą lekcję przyrody.
Królowe Pszczół po Kujawsku
Mogłoby się wydawać, że pszczoła jaka jest, każdy widzi. Na tym stwierdzeniu moglibyśmy w zasadzie zakończyć… w epoce baroku. I nie byłoby w tym nic dziwnego, zresztą podobnie ks. Benedykt Chmielowski zdefiniował niegdyś konia. Współcześnie takie podejście do tematu po prostu by nie przeszło. Mam tu na myśli postęp i rozwój naszej cywilizacji, który nie zawsze niesie ze sobą zniszczenie. Dzięki temu zwykła pszczółka nie jest już dla wielu tylko postacią z ulubionej bajki. Opowiadając się słowami Alberta Einsteina ludzkość bez pszczół wyginie w ciągu czterech lat. Świadomość istnienia określonych problemów zawdzięczamy przede wszystkim edukacji i działaniom prospołecznym.
Do konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom Zakładów Tłuszczowych Kruszwica S. A. oraz Fundacji Nasza Ziemia, wpłynęło 307 wniosków. Spośród nich wyłoniono 16 zwycięzców, w których to znalazł się m.in. projekt Królowe Pszczół Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego dla Dziewcząt im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy. Pierwszy tego typu sukces naszej placówki zawdzięczamy Małgorzacie Zawadzkiej, Kindze Busse oraz Paulinie Jabłońskiej-Nowickiej, które są autorkami nagrodzonego projektu. Dzięki temu będziemy mogli dołączyć do ogólnopolskiej kampanii na rzecz ratowania pszczół, które w ekosystemie pełnią kluczową rolę na rzecz istnienia człowieka.
Ze względu na podjęte działania 9 maja laureatki wyróżnionego projektu zorganizowały mini-konferencję, na której omówiły tematykę i etapy realizacji projektu zaproszonym gościom, przedstawicielom instytucji partnerskich i mediom. Głównym celem projektu Królowe pszczół jest rozpowszechnianie wiedzy na temat znaczenia pszczół w przyrodzie i gospodarce człowieka, propagowanie działań zmierzających do ich ochrony. Celem szczegółowym jest resocjalizacja naszych podopiecznych poprzez naukę i działanie praktyczne, uwrażliwienie na piękno przyrody oraz integrację dziewcząt ze środowiskiem lokalnym. Od maja do września br. roku działalność na rzecz pszczół będzie obejmować zajęcia edukacyjne prowadzone przez nauczyciela przyrody, wycieczkę do pasieki, stworzenie ogrodu przyjaznego pszczołom, przygotowanie informatorów i przedstawienia artystycznego pt. Świat pszczół oraz wizyty w ogrodzie. Na zakończenie konferencji Sekretarz Zarządu ZT Kruszwica S. A. Jarosław Najdowski wręczył Dyrektorowi MOW Grzegorzowi Stasiakowi voucher na kwotę bliską 8000 zł, która posłuży do realizacji projektu i pogratulował odniesionego sukcesu.
W imieniu Dyrekcji i wszystkich pracowników Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego dołączamy podziękowania dla Kingi Busse, Małgorzaty Zawadzkiej i Pauliny Jabłońskiej-Nowickiej za włożony trud i starania , bo w końcu jakie pszczoły, taki miód.