Trampolina 3W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kruszwicy w roku szkolnym 2023r. podopieczne przystąpiły do projektu „Trampolina 3,, W drugiej połowie lutego zorganizowane zostało spotkanie z wszystkimi wychowankami placówki aby przedstawić główne założenia projektu, cele projektu, rodzaj wsparcia oraz wymagania stawiane przez uczestnikami projektu ”Trampolina 3” W dniu
01-03.03.2023r. przeprowadzono rekrutacje do projektu, wśród wychowanek MOW Kruszwica. W rekrutacji uczestniczył Animator ROPS Toruń oraz Koordynator projektu. W wyniku analizy dokumentacji oraz rozmów indywidualnych z wychowankami i przeprowadzonej rekrutacji do udziału w projekcie zakwalifikowało się 15 wychowanek. Na listę rezerwową wpisano 2 uczestniczki. W ramach projektu wychowanki będą miały zapewnionych wiele formy wsparcia. Uczestniczki otrzymają wsparcie indywidualnie grupowe prowadzące do kompleksowej aktywizacji społeczno-zawodowej poprzez zapoznanie z alternatywnymi formami spędzania czasu wolnego, organizację zajęć sportowych, działania terapeutyczne, psychologiczne oraz działania wzmacniające kompetencje edukacyjno-zawodowe, a także poprzez wsparcie skierowane do ich otoczenia. Wśród oferowanych form wsparcia dla młodzieży znajdą się m.in.:
Ponadto uczestniczki otrzymają możliwość ukończenia szkolenia z zakresu sprzedawcy z obsługą kasy fiskalnej i komputera. W ramach czasu wolnego uczestniczki projektu będą miały okazję uczestniczyć w spektaklach teatralnych, seansach kinowych i wycieczkach krajoznawczych. Zajęcia sportowe zostaną wzbogacone o zajęcia taneczne oraz zajęcia pływackie na basenie. Przystąpienie do projektu daje ogromną szansę na wzbogacenie oferty dydaktycznej w MOW Kruszwica. Jego niewątpliwym atutem jest możliwość promocji działań, które będą miały miejsce w ośrodku. W miesiącu marcu odbyła się rekrutacja uczestniczek oraz odbyły się pierwsze zajęcia w projekcie. W trakcie ostatnich zajęć z racjonalnego odżywiania i gospodarowania budżetem domowym, realizowanych w ramach projektu Trampolina 3 wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kruszwicy przygotowywały zdrowy podwieczorek. Dziewczęta podczas zajęć dowiedziały się jak dobrać produkty i przygotować z nich podwieczorek tak, aby był on zarazem smaczny, zdrowy, bezpieczny i zbilansowany. W czasie zajęć wychowanki na podstawie otrzymanych receptur gastronomicznych sporządziły własne wypieki- szarlotkę o obniżonej zawartości cukru, ciasto jogurtowe ze śliwkami, desery typu „finger food” z galaretką owocową, kremem budyniowym i truskawkami oraz kompot ze świeżych śliwek. Pod koniec zajęć nadszedł czas na degustację własnoręcznie przygotowanego podwieczorku. Dziewczęta pod okiem nauczycieli prowadzących zajęcia nakryły do stołu, a następnie wspólnie zasiadły do konsumpcji smakołyków. Zajęcia były kolejną okazją do kształtowania wśród uczestniczek projektu „zdrowego stylu życia”, wpajania nawyków zdrowego odżywiania się, a także utrwalania prawidłowych zasad dietetycznych. Organem prowadzącym ośrodek jest Powiat Inowrocławski.
Chrupiąca, brązowa skórka, miękki wilgotny środek, do tego zimne masło. Smak, który przenosi nas w czasy dzieciństwa, do rodzinnego domu. To on skupia ludzi wokół stołu, a jego zapach budzi skojarzenia z rodziną, bezpieczeństwem i domem. Chleb jest produktem, który zasługuje na szacunek i celebrację. W Polsce chleb jest nie tylko częścią naszego codziennego menu i produktem spożywczym, ale także ważnym symbolem kulturowym. Duży bochen chleba symbolizuje dobrobyt i jest kojarzony ze szczęściem. Na zakwasie, drożdżowy, pszenny, z ziarnami– chleb obchodzi swoje święto 16 października. Zostało ono ustanowione przez Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników.
W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kruszwicy już w przeddzień Światowego Dnia Chleba zapachniało nim. Uczennice podczas zajęć z racjonalnego odżywiania i gospodarowania budżetem domowym, realizowanych w ramach projektu „Trampolina 3” pod okiem opiekunów p. K. Grabowskiej oraz p. J. Płodzidyn-Darabasz wypiekały różne rodzaje chleba. Dziewczęta poznały tradycyjne metody i receptury wypieku chleba jak i nauczyły się wykorzystywać do tego procesu nowoczesne urządzenie- wypiekacz do chleba, który został zakupiony w ramach projektu „Trampolina 3”. Podczas zajęć podopieczne dowiedziały się również, że dobry chleb jest wtedy gdy: „Ciasto dobrze wyrośnie, tak by w środku pojawiły się pory, wtedy w środku chleb jest wilgotny, chrupiący zaś na zewnątrz”. Kulminacją zajęć była wspólna konsumpcja zdrowych kanapek, przygotowanych z upieczonego chleba, twarożku i świeżych warzyw. Uczennice zatem promowały zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie się. W ramach akcji „Światowego Dnia Chleba” w MOW na zajęciach wychowanki wykonały również plakaty dotyczące tematyki chleba. Tradycja Światowego Dnia Chleba wpisze się na dobre w kalendarz uroczystości naszej placówki i będzie celebrowana każdego roku. Organem prowadzącym Ośrodek jest Powiat Inowrocławski. W ramach zajęć artystycznych wychowanki przygotowały piosenkę do filmu na VIII edycje ogólnokrajowego kokursu historycznego Patria Nostra pt. "Morderstwo Króla Przemysła II". 28 września 2023 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się uroczysta gala finałowa, podczas której zostały wyświetlone wszystkie nagrodzone filmy. Podopieczne zajęły I miejsce. W konkursie brało udział blisko 80 prac z placówek z całego kraju.
W ramach projektu unijnego „Trampolina 3”wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego wraz z opiekunami uczestniczyły w weekendowej wycieczce do Pieczysk. Wraz z podopiecznymi zaprzyjaźnionych placówek resocjalizacyjnych aktywnie spędzały czas w Borach Tucholskich. Poza zajęciami na świeżym powietrzu, spacerami na łonie natury, uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, plastycznych i integracyjnych. Swoją młodzieńczą energię mogły spożytkować w escape room i na ściance wspinaczkowej. Miłe spędzony czas zaowocował nowymi znajomościami rówieśniczymi.
Wyjazd został zorganizowany z funduszy unijnych pozyskanych w ramach projektu realizowanego w MOW Kruszwica „Trampolina 3”. Organem prowadzącym ośrodek jest Powiat Inowrocławski. Roślinki zakupione w ramach projektu Trampolina 3 znalazły swoje miejsce.Oto efekty pracy dziewcząt.
Kolejny wyjazd profilaktyczno-wychowawczy zorganizowany dla uczestników projektu „Trampolina 3”
z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy pozwolił wychowankom placówki doskonalić umiejętność zachowania się w miejscach publicznych, aktywnie spędzić czas i dobrze się bawić. Wychowanki udały się do kina na seans filmowy, a następnie do kręgielni i na pizzę. Filmowe wątki dostarczyły wielu tematów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w sieci, zaufania, odpowiedzialności i nie tylko. Ponownie sprawdziło się połączenie przyjemnego z pożytecznym, gdyż dla dziewcząt gra w kręgle to bardzo przyjemna forma ruchu i spędzania czasu z koleżankami. Zdrowa rywalizacja towarzyszyła rozgrywkom, a że na koniec dnia na wszystkich czekała pyszna pizza, wszyscy czuli się wygrani. Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy, biorące udział w projekcie „Trampolina 3”, odwiedziły salon fryzjerski, gdzie mogły dowiedzieć się, jak wygląda dzień fryzjera, jakie są najnowsze trendy, z czym wiąże się prowadzenie własnej działalności. Znalezienie własnej drogi zawodowej i zatrudnienia jest ważnym elementem samodzielnego życia. Odnalezienie własnej pasji, poznanie swoich umiejętności i predyspozycji zmniejsza ryzyko bezrobocia i wiążących się z nim zagrożeń. Dziewczęta odwiedziły też restaurację, gdzie z punktu widzenia klienta mogły obserwować jak wiele czynników wpływa na to, czy pomysł na własny biznes okaże się trafiony.
Uczestniczki projektu „Trampolina 3” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy odwiedziły salon kosmetyczny, by zapoznać się z tajnikami zawodu i przyjrzeć się z bliska pracy kosmetyczki. Było to dla nich cenne doświadczenie i szansa na zadanie pytań. Po tym, jak odwiedziły zakład kosmetyczny, mogły miło spędzić czas w restauracji i wymienić się swoimi spostrzeżeniami, porozmawiać o planach zawodowych i własnych doświadczeniach z sektorem usług kosmetycznych.
W ramach projektu „Trampolina 3” odbywają się zajęcia sportowe w ramach których, wychowanki doskonalą swoje umiejętności gry w piłke siatkową. Poza tym biorą udział w zajęciach na siłowni oraz wycieczkach rowerowych. Popularyzacja sportu i aktywnego trybu życia, wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie dziewcząt oraz uczy konstruktywnego spędzania czasu wolnego. Organem prowadzącym ośrodek jest Powiat Inowrocławski.
Po wakacyjnej przerwie wychowanki uczestniczące w projekcie „Trampolina 3” wzięły udział w zajęciach z zakresu racjonalnego odżywiania się i gospodarowania budżetem domowym. Dziewczęta pod czujnym okiem nauczycieli prowadzących zajęcia najpierw zapoznały się z recepturami gastronomicznymi potraw, wartościami odżywczymi surowców spożywczych, a następnie sporządziły listę zakupów, żeby zmieścić się określonym budżecie. Następnie przystąpiły do części praktycznej zajęć i przygotowywały pyszne i zarówno zdrowe potrawy m. in. soki owocowo-warzywne, frytki z batatów, warzywa gotowane na parze, pieczone filety z kurczaka i ryby. Przy sporządzaniu dań wykorzystały sprzęt kuchenny zakupiony w ramach realizowanego projektu „Trampolina 3”.
W ramach zajęć artystycznych wychowanki przygotowywały się do obchodów 15-lecia MOW
Dziesięć wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego miały możliwość uczestniczyć w ramach projektu ”Trampolina 3 ” w kursie Sprzedawca z obsługą kas fiskalnych i komputera. Kurs obejmował zajęcia praktyczne i zajęcia teoretyczne. Wychowanki pracowały na laptopach - obsługa programu do fakturowania, kasach fiskalnych oraz terminalach. Celem kursu było uzyskanie przez uczestników wiedzy, umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonania pracy na stanowisku sprzedawcy z obsługą kas fiskalnych oraz komputera i przygotowanie do egzaminu na uzyskanie certyfikatu. W dniu 11 czerwca odbył się egzamin i podopieczne zakończyły kurs z wynikiem pozytywnym. Wszyscy jesteśmy szczęśliwi i gratulujemy naszym podopiecznym sukcesu.
Wyspa Perperuny
Uczestniczki projektu „Trampolina 3” z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy odwiedziły Wyspę Perperuny. Wzięły udział w spotkaniu z elementami zooterapii, warsztatach rękodzielniczych oraz zajęciach rekreacyjno-sportowych. Sam pobyt na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku, działał na nie kojąco i relaksująco. Wychowanki chętnie wzięły udział w karmieniu zwierząt oraz własnoręcznie ozdobiły ekologiczne torby, co pozwoli im w przyszłości zadbać o środowisko. Mogły z bliska przyjrzeć się pracy opiekunów zwierząt, a po dniu pełnym atrakcji skosztować pysznej pizzy. W maju uczennice uczestniczyły w zajęciach projektowych z zasad racjonalnego odżywiania się i gospodarowania budżetem domowym. Przygotowywały zdrowe potrawy m.in. sałatkę grecką oraz roladę szpinakową z wędzonym łososiem. Przed przystąpieniem do wykonania zadania wychowanki wraz z opiekunami wybrały się do sklepu spożywczego na zakupy. Racjonalnie gospodarowały budżetem domowym, przeliczały jednostki wagi i objętości produktów spożywczych, analizowały wartość odżywczą potraw. Uczestnicy projektu pod okiem opiekunów uczyły się przygotowywania i serwowania posiłków innym osobom.
Zajęcia te stanowią więc krok na drodze do usamodzielnienia wychowanek oraz do właściwego prowadzenia gospodarstwa domowego po opuszczeniu placówki. Co za tym idzie – przyczyni się to także do wzrostu ich efektywności społecznej. Warsztaty plastyczno-rękodzielnicze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczestniczek projektu Trampolina 3. W ostatnim czasie podopieczne uczestniczyły w zajęciach które miały na celu rozładować napięcie, negatywne emocje, służyły odprężeniu i relaksacji. Stworzyły podczas warsztatów piękne kolorowe obrazy mandale. Podczas kolejnych zajęć poznały nową technikę zdobniczą decoupage. Zdobyte umiejętności wykorzystały tworząc piękne upominki -podziękowania dla gości zaproszonych do naszej placówki na obchody 15-lecia. Były to cenne zajęcia, gdyż pokazały uczestniczkom że mogą same stworzyć piękne prezenty.
Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego dla Dziewcząt im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy wzięły udział w trzydniowym obozie profilaktyczno-terapeutycznym dla uczestników projektu pn. „Trampolina 3”. Wyjazd rozpoczął się od wizyty w Muzeum Archeologicznym i Muzeum Rybactwa w Biskupinie. Wychowanki zakwaterowane były w Wąsoszu nad malowniczym jeziorem, co pozwoliło im aktywnie spędzać czas pomiędzy zajęciami zorganizowanymi. A tych nie brakowało. Młodzież wzięła udział w warsztatach z dietetykiem, spotkaniach z pedagogiem, dwóch wieczorkach tanecznych oraz podchodach. Były zajęcia plastyczne i survivalowe. Wychowanki wraz z pozostałymi uczestnikami obozu, odgrywały scenki dotyczące kulturalnego zachowania, np. w restauracji; poznały zasady prawidłowego odżywiania i skutecznie rozpaliły ognisko korzystając tylko z jednej zapałki. Uczyły się współpracy i chętnie spędzały czas na grach zespołowych. Ze wszystkich form aktywności największą przyjemność sprawiła im wizyta w Cukrowni Żnin i gra w kręgle, darta oraz bilard. Wyjazd ten był okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy i umiejętności, ale także nawiązania pozytywnych relacji z wychowankami innych placówek, biorących udział w projekcie.
W kwietniu w ramach projektu Trampolina 3 na zajęciach ogród i architektura krajobrazu dziewczęta w Młodzieżowym Ośrodku w Kruszwicy rozpoczęły wiosenny sezon prac ogrodniczych na terenie zewnętrznym. Po przypomnieniu zasad bezpiecznej pracy w ogrodzie ochoczo zabrały się do pracy na świeżym powietrzu. Przygotowały grządki i rabaty kwiatowe do nowych nasadzeń, poznały nazwy pospolitych chwastów oraz narzędzia i ich zastosowanie w pracy ogrodnika. Organem prowadzącym ośrodek jest Powiat inowrocławski.
W ramach projektu „Trampolina 3” odbyły się pierwsze zajęcia grupowe z cyklu Terapii z profilaktyką uzależnień. Wychowanki podczas zajęć wspólnie ustaliły zasady obowiązujące podczas spotkań. Poznały definicję uzależnienia oraz mechanizm jego powstawania. Podjęły także rozmowę na temat własnych postaw wobec uzależnień. Dziewczęta wspólnie wykonały plakaty, które przedstawiały konsekwencje uzależnień dla zdrowia psychicznego, fizycznego oraz funkcjonowania społecznego. Organem prowadzącym ośrodek jest Powiat Inowrocławski.
W ramach projektu Trampolina 3 rozpoczęły się zajęcia artystyczne. Podczas pierwszych spotkań dziewczęta zapoznane zostały z programem zajęć, podpisały grupowe kontrakty, w którym ustaliły zasady obowiązujące podczas zajęć. Odbyły się również zajęcia plastyczne i zajęcia rękodzielnicze, gdzie uczestniczki projektu wykonały pierwsze karki okolicznościowe, własnoręcznie tworzyły stroiki i wianki wielkanocne. Podopieczne miały możliwość rozwijania zainteresowań różnymi technikami plastycznymi. Był to mile spędzony czas sprzyjający integracji grupy i przede wszystkim wprowadzający świąteczną atmosferę oraz propagujący tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi.
|