Wykluczenie nie ma MOWy 2Tytuł projektu: Wykluczenie – nie ma MOWy! 2 – etap I
Beneficjent projektu: Województwo Kujawsko-Pomorskie / Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu Partnerzy projektu:
Realizatorzy z ramienia Partnerów:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, Priorytet 08 Fundusze europejskie na wsparcie w obszarze rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 08.25 Usługi wsparcia rodziny i pieczy zastępczej. Okres realizacji projektu: 01.09.2023– 31.12.2026 r. Całkowita wartość projektu: 8 632 216,03 zł Kwota dofinansowania z UE: 7 337 383,62 zł Cel projektu: W ramach projektu powstanie zintegrowany system działań wspierających dzieci i młodzież, przebywających obecnie w placówkach o charakterze wychowawczym, resocjalizacyjnym i socjoterapeutycznym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Projekt będzie miał na celu poprawę dostępu do usług wsparcia dla dzieci i młodzieży mających problemy w zakresie prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Tym samym umożliwi się nieletnim lepsze, zgodne z normami funkcjonowanie w przyszłości. Ponadto projekt nakierowany będzie na deinstytucjonalizację procesów resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych poprzez prowadzenie działań zmierzających do usamodzielnienia wychowanków i umożliwienia im prawidłowego funkcjonowania poza placówką zamkniętą. Działania te przyczynią się do zwiększania równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych i przystępnych cenowo usług. Uczestnicy projektu: Dzieci, młodzież i młodzi dorośli wymagający wsparcia, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z niepełnosprawnościami i ich otoczenie, w tym: - osoby nieletnie, wobec których zastosowano środki przeciwdziałania demoralizacji nieletnich i dopuszczaniu się przez nich czynów karalnych zdefiniowane na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz.U. 2022 r. poz. 1700), w tym osoby przebywające w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, - osoby nieletnie przebywające w młodzieżowych ośrodkach Socjoterapii, - pracownicy innych podmiotów działających na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Oferowane formy wsparcia: Uczestnicy otrzymają wsparcie indywidualne i grupowe, mające wzbogacić proces resocjalizacyjny, przygotować do pełnienia dalszych ról społecznych, nakierowane na pomoc w usamodzielnianiu dzieci i młodzieży. Wśród oferowanych form wsparcia znajdą się m.in.:
Rezultaty: Liczba osób objętych usługami w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej: 400 Liczba utworzonych w programie miejsc świadczenia usług wspierania rodziny i pieczy zastępczej istniejących po zakończeniu projektu: 32 Liczba utworzonych miejsc świadczenia usług w społeczności lokalnej: 6 Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu: 180 #FunduszeUE #FunduszeEuropejskie W miesiącu kwietniu w ramach projektu "Wykluczenie nie ma MOWy 2" odbyły się zajęcia o charakterze wspierania potencjałów, które zrealizowane zostały w formie warsztatowej. Dziewczęta podczas zajęć poznały unikalną technikę zdobienia jaką jest decoupage. Przy pomocy serwetek, papieru oraz do tego celu stworzonych preparatów nadały drugie życie puszką po mleku tworząc unikatowe doniczki. W drugiej części warsztatów zasadziły w stworzonych przez siebie doniczkach wiosenne kwiaty. Wykonanie prac wymagało od uczestniczek dużo cierpliwości, dokładności, skupienia oraz kreatywności. Uzyskany efekt bardzo ucieszył podopieczne. Wykonane przedmioty zdobią pokoje w których mieszkają.
Podopieczna z Ośrodka Wychowawczego kolejny raz mogły cieszyć się wypoczynkiem podczas dwudniowej wycieczki zorganizowanej w ramach programu Wykluczenie Nie Ma MOW-y. Dziewczętom tym razem zaproponowano spędzenie czasu na łonie natury z dala od miasta, bez telefonów , aplikacji i portali społecznościowych. Dziewczęta musiały same przygotować sobie posiłki, poznały okolicę Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, rozegrały zawody strzeleckie z wiatrówki, przeprowadzona została prelekcja z zakresu ochrony środowiska. Po wyczerpującym marszu wzdłuż jeziora Gopło dziewczęta spędziły noc w bazie terenowej Nadgoplańskiego Parku. Wychowanki posprzątały również okoliczny las.
W ramach realizacji projektu unijnego koordynatorzy oraz Dyrekcja kruszwickiej placówki uczestniczyli w spotkaniu grupy sterującej zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Toruniu.
Spotkania Grupy Sterującej Projektem "Wykluczenie - nie ma MOWy 2 - etap I" pozwalają nadzorować prawidłowy przebieg działań, odpowiednio szybko reagować na potencjalne problemy i wspólnie ustalać plany na kolejne tygodnie. Wspólna wymiana doświadczeń pomaga usprawnić działania realizowane w ramach projektu. Wychowanki MOW w Kruszwicy uczestniczyły w wyjeździe do Torunia, gdzie miały okazję zapoznać się z warunkami Programu Mieszkań Treningowych w ramach programu "Wykluczenie - nie ma MOWy 2 - etap I". Dzięki zaangażowaniu Fundacja Aktywizacji i Integracji była okazja, aby porozmawiać z mieszkańcami podobnych mieszkań, zobaczyć mieszkania przeznaczone dla uczestników projektu. Po spotkaniu dziewczęta miały okazję zwiedzić zabytkowe miasto i zasmakować potraw w restauracji.
W ramach realizacji projektu „Wykluczenie nie ma MOWy” w miesiącu styczeń, wychowanki uczestniczyły w warsztatach „Mamą być”. Podczas zajęć poszerzały wiedzę z zakresu macierzyństwa, nabywały umiejętności planowania, dbania o własne zdrowie i zdrowie poczętego dziecka. Wychowanka rozumie wagę odpowiedzialnego rodzicielstwa. Podczas zajęć praktycznych wychowanki nabywały umiejętności w opiece nad niemowlęciem (symulator noworodka). Celem głównym zajęć jest przygotowanie uczestniczek warsztatów do macierzyństwa poprzez wykształcenie podstawowych kompetencji do opieki i wychowania małego dziecka, zapewnienia mu bezpieczeństwa i ochrony przed przemocą. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem, dziewczęta chętnie podejmują się opieki nad niemowlęciem. Organem prowadzącym ośrodek jest Powiat Inowrocławski.
Podczas zajęć socjoterapeutycznych podopieczne poznały sposoby porozumiewania się, nabyły cechy dobrego słuchacza, dowiedziały się co to są bariery komunikacyjne i jak je przezwyciężać, poznały elementy komunikacji asertywnej jako wyraz szacunku dla własnego ja i drugiego człowieka a także nauczyły się budować komunikat typu „ja”. Zajęcia z komunikacji na pewno pomogą naszej młodzieży odnaleźć się w świecie relacji międzyludzkich. Na zakończenie spotkania dziewczęta nabyły wiedzę dotyczącą budowania pozytywnego komunikatu i przygotowały motywacyjny plakat „Słowa mocy” w którym każda podopieczna ośrodka zapisała słowa wsparcia , motywacji, które mogą dać siłę innym. Zajęcia odbywają się w ramach projektu „ Wykluczenie nie ma MOWy”.
W dniu 10.01.2024 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym dla Dziewcząt w Kruszwicy odbyło się spotkanie wychowanek, które w bieżącym roku kalendarzowym opuszczą mury kruszwickiej placówki z Panem Marcinem Tylmanem- koordynatorem mieszkań treningowych Fundacji Aktywizacji i Integracji w Toruniu. Podczas spotkania Pan Marcin przedstawił główne założenia projektu w ramach którego dziewczęta pełnoletnie mogą zamieszkać w mieszkaniach przygotowujących do samodzielności, gdzie oprócz dachu nad głową otrzymają pomoc specjalistów z zakresu psychologii, psychiatrii i coachingu. Przy wsparciu opiekunów nauczą się samodzielnie poruszać na rynku pracy oraz kontynuować naukę.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu unijnego „Wykluczenie nie ma MOW-y!- etap I” realizowanego w MOW Kruszwica. Organem prowadzącym ośrodek jest Powiat Inowrocławski. |