Projekt Wykluczenie – nie ma MOWy!
Uczestniczki projektu unijnego „Wykluczenie nie ma MOWy!” w środowe popołudnie miały okazje przyjrzeć się pracy florysty, poznać zasady prowadzenia kwiaciarni oraz uczestniczyć w warsztatach praktycznych układania kompozycji kwiatowych. Wycieczka zawodoznawcza zwiększyła wiedzę wychowanek z zakresu badania rynku pracy i aktualnych trendów. Bezpośrednia rozmowa i czerpanie z doświadczenia Pana Marcina Kobielskiego wzbogaciło dziewczęta o nowe umiejętności i perspektywy zawodowe. Niektóre uczestniczki projektu odkryły talenty dotąd im nie znane.
Zajęcia "Mama na 5" realizowane w MOW Kruszwica w ramach projektu "Wykluczenie nie ma MOW-y". Celem zajęć jest przygotowanie uczestniczek projektu do macierzyńska poprzez wykształcenie podstawowych kompetencji do opieki i wychowania małego dziecka, zapewnienia mu bezpieczeństwa i ochrony przed przemocą. Podczas zajęć wychowanki zdobywają wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu opieki, pielęgnacji i żywienia noworodka.
W ramach projektu unijnego „Wykluczenie nie ma MOWy!” grupa 10 wychowanek miała okazję zobaczyć spektakl teatralny „Pięć róż dla Jennifer” odgrywany na deskach Teatru im.W.Horzycy w Toruniu. Sztuka napisana lekko i zabawnie porusza problematykę osób transseksualnych,poszukiwania przez człowieka własnej tożsamości. Zawieszenia między marzeniami a samotnością, między tym kim się jest, a kim chciałoby się być.
Po spektaklu dziewczęta udały się na Jarmark Bożonarodzeniowy zorganizowany na Toruńskim Rynku. Swoimi wrażeniami z wycieczki wychowanki mogły podzielić się przy wspólnej kolacji w Zajeździe u Piasta Kołodzieja w Kruszwicy (jak zwykle było pysznie i elegancko. Dzięki uprzejmości Pani Agnieszka Rasała wychowanki MOW w Kruszwicy uczestniczyły w warsztatach gastronomicznych w restauracji „Zajazd u Piasta Kołodzieja”. Poznały strukturę funkcjonowania hotelu. Zapoznały się ze specyfiką pracy kucharza i kelnera. Miały okazję degustować potrawy serwowane w restauracji.
Wychowanki pełne wiedzy zawodoznawczej szczęśliwe powróciły do placówki dzieląc się swoim doświadczeniem z rówieśniczkami. Podkreślały, że klimat panujący w Kruszwickiej restauracji jest wyjątkowy a poziom oferowanych usług jest na wysokim poziomie. Wycieczka zawodoznawcza sfinansowana ze środków unijnych w ramach projektu „Wykluczenie nie ma MOWy!”. Niedzielne popołudnie uczestniczki projektu unijnego „Wykluczenie nie ma MOWy!” w towarzystwie wychowanków z zaprzyjaźnionych ośrodków wychowawczych (MOW Bielice, MOW Strzelno) spędziły czas na półwyspie Potrzymiech zlokalizowanym nad jeziorem Gopło. Charakteryzujące się dużym bogactwem przyrodniczym i historycznym, stanowiącym najcenniejszy obszar na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. W Ośrodku edukacji ekologicznej „Rysiówka” wzięły udział w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, której instruktorami byli ratownicy WOPR Kruszwica. Następnie wspólnie z zaproszonymi gośćmi integrowały się przy ognisku oraz rytmach muzyki dyskotekowej.
Osiem wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego miały możliwość uczestniczyć w ramach III edycji projektu ”Wykluczenie nie ma MOWy” w kursie Sprzedawca z obsługą kas fiskalnych i komputera. Kurs obejmował 60 godzin zajęć praktycznych i teoretycznych. Wychowanki pracowały na laptopach - obsługa programu do fakturowania, kasach fiskalnych oraz terminalach. Celem kursu było uzyskanie przez uczestników wiedzy, umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonania pracy na stanowisku sprzedawcy z obsługą kas fiskalnych oraz komputera i przygotowanie do egzaminu na uzyskanie certyfikatu. W dniu 5 grudnia odbył się egzamin praktyczny wszystkie podopieczne zakończyły kurs egzaminem teoretycznym z wynikiem pozytywnym. Wszyscy jesteśmy szczęśliwi i gratulujemy naszym podopiecznym sukcesu.
Podopieczne naszej placówki na wycieczce zawodoznawczej w ramach projektu „Wykluczenie nie ma MOWy” miały możliwość udziału w warsztatach kosmetycznych w gabinecie Studio Glamour Pani Beaty Woźniak w Kruszwicy. Podopieczne MOW dowiedziały się na czym polega praca kosmetyczki, jaką ścieżkę zawodową należy wybrać aby spełnić swoje aspiracje zawodowe. Pani Beata przybliżyła warsztat pracy kosmetyczki, miały okazję zobaczyć, jak wygląda profesjonalny salon kosmetyczny. Poznały wyposażenie oraz charakter pracy kosmetyczki. Zapoznały się ze sposobem dbania o dłonie, stopy oraz całe ciało. Wiedzą,
że wykonuje się tutaj wiele zabiegów zdrowotnych dla naszej skóry. Wycieczka do salonu kosmetycznego sprawiła podopiecznym wiele radości Pani Beata wykonała zabiegi kosmetyczne naszym podopiecznym dostarczyła im wielu nowych wiadomości i sprawiła wiele radości. Nasze podopieczne uczestniczyły w zorganizowanych przez Dom Aniołów Stróżów Caritas w Kruszwicy warsztatach fotograficznych prowadzonych przez P. Mirosława Służałka, gdzie poznały sztukę fotografii oraz techniki operowania światłem podczas wykonywania zdjęć. Podczas warsztatów została również wykonana sesja zdjęciowa a nasze podopieczne otrzymały pamiątkowe zdjęcia portretowe.
W ramach projektu "Wykluczenie nie ma MOW-y", wychowanki uczestniczą w warsztatach ratowniczych z pierwszej pomocy. Celem warsztatów jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i właściwego postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Dziewczęta uczą się pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia, poznają telefony alarmowe. Poznają podstawowe czynności ratujące życie.
Zajęcia sportowe w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym odbywają się w ramach projektu "Wykluczenie-nie ma MOWy" . Uczestniczą w nich dwie grupy dziewcząt. Podczas zajęć uczestniczki stosują się do poleceń. Wykonują ćwiczenia, uczą się podstawowych kroków tanecznych a także choreografii do utworów.
W ramach realizacji założeń projektu unijnego "Wykluczenie nie ma MOW-y" nasze wychowanki wraz z młodzieżą innych placówek miały możliwość uczestniczyć w trzy dniowym wyjeździe nad Zalew Koronowski. Wychowanki spędziły aktywnie weekend w Pieczyskach nad jeziorem- jeden z najciekawszych kompleksów leśnych nie tylko w Polsce. Blisko ośrodka w którym nocowaliśmy,
usytuowana była plaża, pomost wraz z kąpieliskiem strzeżonym, boisko do siatkówki plażowej, boisko do piłki nożnej oraz pomost żeglarski. Głównym celem wycieczki była integracja wychowanków z różnych placówek, rozwój świadomości turystycznej, aktywne spędzanie czasu wolnego oraz zapewnienie odpoczynku. Pobyt wychowanek miał charakter resocjalizacyjno-integracyjny i obfitował w szereg zróżnicowanych zajęć by dać możliwość wszechstronnego rozwoju. Podopieczne mogły skorzystać z wielu atrakcji które, były zaplanowane przez organizatorów wyjazdu. Wychowanki uczestniczyły w quizie ekologicznym oraz zajęciach savoir vivre. Największą atrakcją dla wychowanek była możliwość uczestnictwa w spływie kajakowym, grze paintball oraz wspinaczce w parku linowym. Aktywne spędzanie czasu wolnego na plaży, gdzie podopieczne korzystały z pięknej pogody oraz pływały w czystym jeziorze był super relaksem dla wychowanek i wychowawców, odskocznią od trosk dnia codziennego i niezapomnianą przygodą. W ramach projektu "Wykluczenie nie ma MOW-y", dziewczęta uczestniczą w zajęciach fotograficzno- astronomicznych dzięki którym rozwijają swoje zainteresowania naukami ścisłymi. Podczas zajęć pogłębiają swoje kompetencje matematyczne, informatyczne , naukowo-techniczne oraz poznają podstawowe zagadnienia związane z budową Układu Słonecznego i Kosmosu. Zajęcia fotograficzno-astronomiczne prowadzi wykwalifikowany specjalista mgr Ilona Dybicz.
W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kruszwicy od września ruszyła kontynuacja III edycja projektu „Wykluczenie nie mam MOWy”. W pierwszej połowie września zorganizowane zostało spotkanie z wszystkimi wychowankami placówki aby przedstawić główne założenia projektu, cele projektu, rodzaj wsparcia oraz wymagania stawiane przez uczestnikami projektu. ”Wykluczenie nie ma MOWy” Przeprowadzono rekrutacje do projektu „Wykluczenie nie ma MOW” wśród wychowanek MOW Kruszwica. W rekrutacji uczestniczył Animator ROPS Toruń oraz Koordynator projektu. W wyniku analizy dokumentacji oraz rozmów indywidualnych z wychowankami i przeprowadzonej rekrutacji do udziału w projekcie zakwalifikowało się 10wychowanek. Na listę rezerwową wpisano 4 uczestniczek.W ramach projektu wychowanki będą miały zapewnionych wiele formy wsparcia. Uczestniczki otrzymają wsparcie indywidualnie grupowe prowadzące do kompleksowej aktywizacji społeczno-zawodowej poprzez zapoznanie z alternatywnymi formami spędzania czasu wolnego, organizację zajęć sportowych, działania terapeutyczne oraz działania wzmacniające kompetencje edukacyjno-zawodowe.
W ramach projektu "Wykluczenie nie ma MOW-y", wychowanki uczestniczą w warsztatach ratowniczych z pierwszej pomocy. Celem warsztatów jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i właściwego postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Dziewczęta uczą się pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia, poznają telefony alarmowe. Poznają podstawowe czynności ratujące życie. Oprócz wiedzy teoretycznej duży nacisk kładziemy na zdobycie przez uczestników umiejętności praktycznych, które obejmują naukę resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach, opatrywanie ran, unieruchamianie kończyn po urazie, wykorzystanie pozycji bezpiecznej itp. W III edycji projektu miały możliwość ubrania profesjonalnego kombinezonu ochronnego chroniącego przed COVID 19 używanego przez służbę zdrowia.
Pięć wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego miały możliwość uczestniczyć w ramach III edycji projektu ”Wykluczenie nie ma MOWy” w kursie Sprzedawca z obsługą kas fiskalnych i komputera. Kurs obejmował 60 godzin zajęć praktycznych i teoretycznych. Wychowanki pracowały na laptopach - obsługa programu do fakturowania, kasach fiskalnych oraz terminalach. Celem kursu było uzyskanie przez uczestników wiedzy, umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonania pracy na stanowisku sprzedawcy z obsługą kas fiskalnych oraz komputera i przygotowanie do egzaminu na uzyskanie certyfikatu. W dniu 31 maja odbył się egzamin praktyczny a 1 czerwca podopieczne zakończyły kurs egzaminem teoretycznym z wynikiem pozytywnym. Wszyscy jesteśmy szczęśliwi i gratulujemy naszym podopiecznym sukcesu.
Wychowanki MOW Kruszwica nadal z dużym zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach projektowych. Za oknami piękne słoneczko wiec, podopieczne mają dużo energii którą wykorzystują na zajęciach, aby jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego na zajęciach projektowych nabyć wiedzę oraz zdobyć nowe kwalifikacje i w przyjemny sposób spędzić czas z koleżankami i opiekunami grup.
Pięć wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego obecnie uczestniczy w ramach projektu ”Wykluczenie nie ma MOWy” w kursie Sprzedawca z obsługą kas fiskalnych i komputera . Kurs obejmuje 60 godzin zajęć praktycznych i teoretycznych. Wychowanki pracują na laptopach - obsługa programu do fakturowania, kasach fiskalnych oraz terminalach. Celem kursu jest uzyskanie przez uczestników wiedzy, umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonania pracy na stanowisku sprzedawcy z obsługą kas fiskalnych oraz komputera i przygotowanie do egzaminu na uzyskanie certyfikatu.
Od nowego roku ruszyliśmy pełną parą z zajęciami i do dziś nie zwalniamy. Wychowanki systematycznie uczestniczą w zajęciach projektowych tych teoretycznych i praktycznych. W tym dla wszystkich trudnym czasie nasze podopieczne nie poddają się, omawiają swoje rozterki na warsztatach psychologicznych oraz terapeutycznych. Z opiekunami grup dziewczęta tworzyły świąteczne ozdoby, oraz piekły czekoladowe pyszności. Po zajęciach kosmetycznych dziewczęta zawsze czują się pięknie i są odprężone. A z Panią Dyrektor na zajęciach fotograficzno-astronomicznych wypatrywałyśmy oznak upragnionej na Wiosny :)
Nabór do III edycji projektu „Wykluczenie – nie ma MOWy!”
Zapraszamy dzieci i młodzież przebywające w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym Zapewniamy ciekawe zajęcia, w tym: wyjścia m.in. do kina, trening umiejętności społecznych, zajęcia sportowe, warsztaty ratownicze, warsztaty kosmetyczne, zajęcia fotograficzno-astronomiczne, warsztaty medialne z elementami ITC, wizyty zawodoznawcze, opiekę wychowawcy. Szczególnie preferowane osoby kwalifikujące się do otrzymania wsparcia/korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Miejsce składania formularzy rekrutacyjnych: 1) Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kruszwicy: ul. Kujawska 20; 88-153 Kruszwica (osobiście lub pocztą) 2) Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, ul. Bartkiewiczówny 93, 87-100 Toruń (pocztą) 3) za pomocą email skan zgłoszenia można wysłać na adres: [email protected] lub [email protected] 4) faxem na nr 56 657 14 61 Dokumenty rekrutacyjne należy składać do dnia 27.09.2020 r. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 52 353 47 56.
Your browser does not support viewing this document. Click here to download the document.
W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kruszwicy ruszyła III edycja projektu „Wykluczenie nie mam MOWy”. W pierwszej połowie września zorganizowane zostało spotkanie z wszystkimi wychowankami placówki aby przedstawić główne założenia projektu, cele projektu, rodzaj wsparcia oraz wymagania stawiane przez uczestnikami projektu. ”Wykluczenie nie ma MOWy” W dniu 29.09.2020 przeprowadzono rekrutacje do projektu „Wykluczenie nie ma MOW” wśród wychowanek MOW Kruszwica. W rekrutacji uczestniczył Animator ROPS Toruń oraz Koordynator projektu. W wyniku analizy dokumentacji oraz rozmów indywidualnych z wychowankami i przeprowadzonej rekrutacji do udziału w projekcie zakwalifikowało się 15 wychowanek. Na listę rezerwową wpisano 6 uczestniczek.
W ramach projektu wychowanki będą miały zapewnionych wiele formy wsparcia. Uczestniczki otrzymają wsparcie indywidualnie grupowe prowadzące do kompleksowej aktywizacji społeczno-zawodowej poprzez zapoznanie z alternatywnymi formami spędzania czasu wolnego, organizację zajęć sportowych, działania terapeutyczne, psychologiczne oraz działania wzmacniające kompetencje edukacyjno-zawodowe, a także poprzez wsparcie skierowanedo ich otoczenia. W ramach trwającej kampanii „ 19 dni przeciwko przemocy” wychowanki MOW Kruszwica uczestniczyły w zajęciach wychowawczych oraz warsztatach edukacji seksualności przeprowadzonych przez Małgorzatę Zawadzką i Kingę Busse. Podczas spotkań poruszono tematykę agresji wśród młodzieży, omówiono :Jak radzić sobie z agresją? Jakie są skuteczne i konstruktywne metody radzenia sobie w sytuacjach konfliktu, niepowodzenia, stresu, silnych, negatywnych emocji.
Na warsztatach edukacji seksualnej omówiono problematykę przemocy seksualnej. Zwrócono uwagę na częstotliwość występowania zjawiska, omówiono środki ostrożności, sposoby reagowania na sytuacje trudne oraz poinformowano podopieczne gdzie i jak mogą szukać pomocy. Zajęcia prowadzone były w formie aktywizującej uczestników z wykorzystaniem sprzętu, materiałów multimedialnych, filmów edukacyjnych zakupionych w ranach projektu „Wykluczenie nie ma MOWy” . Od 1 października w MOW Kruszwica ruszyły pełną parą zajęcia w projekcie „Wykluczenie nie ma MOWy”. Piętnaście nowych uczestniczek projektu z zapałem rozpoczęły swoją przygodę w projekcie. Wraz z opiekunami grup wychowanki zapoznały się z wachlarzem proponowanych zajęć projektowych oraz odbyły już pierwsze zajęcia ze specjalistami. Przystąpienie do projektu daje ogromną szansę na wzbogacenie oferty dydaktycznej naszej placówki oraz zapewnia podopiecznym udział w warsztatach psychologicznych, terapii uzależnień, TUS, zajęciach medialnych i astronomicznych. Uczestniczki uzyskają wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz dbania o noworodka w ramach akcji „Matka na 5!”. Podczas zajęć z zakresu doradztwa zawodowego zostaną zdiagnozowane ich predyspozycje zawodowe. Niewątpliwym atutem jest możliwość korzystania przez wychowanki i specjalistów z zakupionych nowych materiałów dydaktycznych, sprzętu multimedialnego, asesorii kosmetycznych, strojów sportowych, gier edukacyjnych oraz artykułów papierniczych.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa 9 Solidarne społeczeństwo, Działanie 9.2 Włączenie społeczne, Poddziałanie 9.2.2 Aktywne włączenie młodzieży objętej sądowym środkiem wychowawczym lub poprawczym.
Okres realizacji projektu: 1.09.2018 – 31.08.2021 r. Całkowita wartość projektu MOW Kruszwica: 572 966,08 zł Wkład własny wartości: 32 592 zł Kwota dofinansowania: 540 374,08 zł Beneficjentem projektu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie/ Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. Partnerem projektu jest Powiat Inowrocławski. Realizatorem projektu z ramienia Partnerów jest Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy dla Dziewcząt im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy. Celem projektu jest wzrost aktywności społecznej, edukacyjnej i zawodowej zwiększającej zdolność funkcjonowania w społeczeństwie młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Uczestnicy projektu otrzymają wsparcie indywidualne i grupowe poprzez udział w zajęciach. Projekt skierowany jest do 15-osobowej grupy wychowanek przebywających w MOW Kruszwica w roku szkolnym 2018/2019. Uczestnicy projektu: osoby przebywające w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, a także otoczenie osób nieletnich, wobec których zastosowano środki zapobiegania i zwalczania demoralizacji i przestępczości lub przebywających w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii (w takim zakresie w jakim jest to niezbędne dla wsparcia ww. osób) w tym osoby pełniące obowiązki opiekuńcze), tj. nauczyciele zatrudnieni w MOW/MOS. Oferowane formy wsparcia: Uczestnicy otrzymają wsparcie indywidualne i grupowe prowadzące do kompleksowej aktywizacji społeczno-zawodowej poprzez zapoznanie z alternatywnymi formami spędzania czasu wolnego, organizację zajęć sportowych, działania terapeutyczne, psychologiczne oraz działania wzmacniające kompetencje edukacyjno-zawodowe, a także poprzez wsparcie skierowane do ich otoczenia. Wśród oferowanych form wsparcia dla młodzieży znajdą się m.in.:
Natomiast dla nauczycieli MOW i MOS przewidziano superrewizję oraz kursy podnoszące kompetencje np. Terapię skoncentrowaną na Rozwiązaniach I lub II stopnia, Dialog motywujący. W ramach projektu „Wykluczenie nie ma MOW-y!” dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kruszwicy uczestniczą w zajęciach kosmetycznych dzięki, którym podejmują działania podnoszące ich aktywność zawodową. Projekt finansowany jest ze środków unijnych, a jego celem jest wzrost aktywności społecznej, edukacyjnej i zawodowej młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Dziewczęta na warsztatach poznawały zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę na temat pielęgnacji urody, technik makijażu i stylizacji paznokci. Starałam się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom i umożliwić rozwój ich zainteresowań. Wiele też czasu poświęciłam na rozmowy, gdyż zależało mi na emocjonalnym kontakcie z uczestniczkami warsztatów.
Lubię ten nasz świat kobiet - należę do niego nie tylko jako kosmetolog i przedstawicielka tzw. płci pięknej, która docenia estetykę, ale i jako pedagog, który rozmawia, doradza i pomaga. To co łączy wszystkie kobiety, to piękno i moc kobiecości a różni je wiek, doświadczenie życiowe, pewność siebie, czy też powody dla których tej pewności nie mają. Starałam się uatrakcyjnić zajęcia, zainspirować dziewczyny do działania i pozytywnego spojrzenia na siebie i otaczającego świata. Zależało mi również na tym, żeby dziewczęta swoje naturalne piękno, atuty jakie posiadają oraz efekty swojej pracy mogły uwiecznić i zobaczyć na fotografiach. Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor MOW zaprosiłam do współpracy swoją przyjaciółkę Beatę Bryll dla której fotografia to absolutna pasja. Od wielu lat zatrzymuje w kadrze to co ważne, powoduje, że każdy przed jej obiektywem czuje się wyjątkowo. Zatrzymuje czas – dziewczęta będą tam zawsze piękne, pełne energii i dumne z bycia sobą. Nic więc dziwnego, że efekty sesji są niesamowite. Powstało wiele pięknych zdjęć. Będzie to dla dziewcząt wyjątkowa pamiątka, która zawsze będzie przypominała o przełomowych decyzjach, ważnych życiowych chwilach czy metamorfozach zewnętrznych. Wierzę w terapeutyczny efekt mojej i pani Beaty Bryll pracy. Dziewczęta były szczęśliwe, pewne siebie i zadowolone z przekroczenia własnych barier. Poczuły się piękne, niezależne od kompleksów i wolne od zranień duszy. Zawsze mnie zadziwia jak wiele piękna kryje się w ludziach i jak mało jest dostrzegane i doceniane przez nich samych. Beata Bryll dziękuję za cudowną, profesjonalną sesję, zaangażowanie i niesienie dobra tam, gdzie go często brakuje. Prowadząca zajęcia: mgr Jolanta Zasada Sesje zdjęciowe: Beata Bryll www.beatabryll.pl W ramach realizacji zajęć astronomiczno-fotograficznych prowadzonych przez Panią Dyrektor Ilonę Dybicz w projekcie „Wykluczenie nie ma MOWy” uczestniczki projektu w dniu 4 czerwca uczestniczyły w wyciecze na półwysep Podtrzymiech. Gdy dotarliśmy do Rysiówki przywitała nas Pani Dorota, która przygotowała dla Nas wiele atrakcji, na widok przygotowanego ogniska, kiełbasek i smacznych wypieków poczułyśmy wielki głód a nasze buzie uśmiechały się wesoło. Po pysznych pieczonych kiełbaskach przyszła pora na zajęcia z przyrody. Pani Dorota zaprosiła nas na ”PRZYRODNICZĄ ŚCIĘŻKĘ EDUKACYJNĄ” gdzie obserwowałyśmy przyrodę, różne rodzaje ptaków i zwierząt mieszkających w lesie, mówiliśmy o kulturalnym zachowaniu się w lesie, który jest domem roślin i zwierząt. Poznawałyśmy roślinność i jej piękne kolory, wsłuchiwały się w odgłosy przyrody. Dowiedziałyśmy się od Pani Doroty jak zbudowany jest las, jak nazywamy poszczególne jego warstwy. Wskazywała drzewa liściaste i iglaste. Wymieniła dary, jakie daje nam las. Pod koniec wspólnej wyprawy uczestniczki podsumowały zdobytą wiedzę na projektowych zajęciach astronomiczno - fotograficznych oraz stworzyły żywy Układ Słoneczny. Z nową wiedzą i zadowoleniem wróciliśmy do placówki.
Pięć wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego miały możliwość uczestniczyć w ramach projektu ”Wykluczenie nie ma MOWy” w kursie Sprzedawca z obsługą kas fiskalnych i komputera zorganizowanego przez Bydgoski Zakład Doskonalenia Zawodowego. Kurs obejmował 60 godzin zajęć praktycznych i teoretycznych. Wychowanki pracowały na laptopach - obsługa programu do fakturowania, kasach fiskalnych oraz terminalach. Celem kursu było uzyskanie przez uczestników wiedzy, umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonania pracy na stanowisku sprzedawcy z obsługą kas fiskalnych oraz komputera i przygotowanie do egzaminu na uzyskanie certyfikatu.
W dniu 5 czerwca podopieczne zakończyły kurs z wynikiem pozytywnym. Wszyscy jesteśmy szczęśliwi i gratulujemy naszym podopiecznym sukcesu. Efekty pracy z zajęć fotograficzno-astronomicznych. Dziewczęta przygotowują książeczkę dla dzieci z rebusami i łamigłówkami astronomicznym.
Zajęcia MAMA NA 5 -Rozszerzanie diety u niemowląt
Zajęcia kosmetyczne
Zajęcia astronomiczno-fotograficzne
W związku z panującą w kraju epidemią i wprowadzonymi obostrzeniami wychowanki naszego Ośrodka w celu zapewnienia im bezpieczeństwa nie mogą korzystać z przysługujących im urlopowań, przepustek czy też odwiedzin najbliższych. Jest to dla nich bardzo trudny czas, gdyż pełna izolacja powoduje obniżenie nastroju, nasila się tęsknota za bliskimi. Dlatego kadra Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z całych sił stara się uatrakcyjnić czas wolny podopiecznym aby oderwać je od złych myśli, zainspirować do działania, rozwijać zainteresowania, pasje a przede wszystkim rozładować napięcie i obawy. W tym celu wychowawcy prowadzą szereg zajęć : kulinarnych, sportowych, plastycznych, ogrodniczych. Organizują turnieje tenisa stołowego, rozgrywki szachowe, konkursy plastyczne, pokaz mody ekologicznej czy Dzień Autyzmy w ramach inicjatyw prowadzonych przez wolontariat. Cały czas na terenie placówki realizowane są także działania wchodzące w zakres projektu Wykluczenie nie ma Mow-y. Podopieczne aktywnie uczestniczą w spotkaniach z opiekunami grup, na których otrzymują wsparcie. Biorą udział w zajęciach indywidualnych i grupowych, integrują się z grupą, prowadzą wspólne przedsięwzięcia. Dzielą się zdobytą już wcześniej na warsztatach kosmetycznych wiedzą oraz umiejętnościami podczas samodzielnie wykonywanych makijaży, pięknych fryzur oraz manicure. Nadal kontynuowane są zajęcia fotograficzno-astronomiczne oraz Mama na 5. Uczestniczki projektu także doskonalą swoje umiejętności społeczne na zajęciach TUS gdzie uczą się jak reagować na swoje emocje, jak komunikować się z innymi ludźmi czy jak pracować w grupie. Bardzo ważnym wsparciem dla wszystkich podopiecznych okazały się, cyklicznie organizowane z inicjatywy samorządu i dzięki przychylności dyrekcji, zajęcia multimedialne oraz zwiększone limity rozmów telefonicznych dzięki, którym dziewczęta mają częstszy kontakt z bliskimi co pozytywnie wpływa na ich nastrój i samopoczucie.
Tematyką zajęć MAMA NA „5” jest uświadomienie wychowankom ważności przygotowania się do roli ciężarnej kobiety, dbania o własne zdrowie i poczętego dziecka i kształtowanie pozytywnego stosunku do macierzyństwa. W ramach zajęć wychowanki sprawują opiekę nad manekinem dziecka, który ma na celu przygotowanie wychowanek do roli matki. Tematami zajęć były: „Dni płodne u nastolatki”, „Ciąża i jej etapy”, Cykl zajęć - opieka nad noworodkiem(karmienie, przebieranie, kąpiel). W ramach zadania 4 poz.135 zakupiono pomoce dydaktyczne: model przestrzenny układu moczowego, plakat przedstawiający rozwój płodu, schemat magnetyczny rozmnażanie człowieka oraz 8 paneli przedstawiający rozwój prenatalny człowieka.
Podopieczne Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kruszwicy, w dniu 11 grudnia 2019 roku miały możliwość poznania, zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej- zawód zdobnika ozdób choinkowych. Zorganizowany w ramach projektu "Wykluczenie nie ma MOW-y" wyjazd zawodoznawczy do fabryki bombek choinkowych Bolglass w Gnieźnie pozwolił dziewczętom na zdobycie nowych umiejętności oraz wiedzy na temat nowej profesji. Wychowanki, pod opieką pani Małgorzaty Zawadzkiej, Pauliny Jabłońskiej- Nowickiej i Justyny Żabickiej obserwowały pracę pań zakładu Bolglass. na poszczególnych etapach produkcji bombek. Zaczynając od tzw. „dmuchalni”, gdzie z roztopionego szkła nadaje się kształt ozdobom, poprzez srebrzalnię i polerownię, gdzie farbuje się bombki na różne kolory po stanowiska ręcznego malowania prawdziwych arcydzieł na szklanych wydmuszkach- dziewczęta poznawały tajniki pracy w manufakturze. Na zorganizowanych warsztatach miały możliwość samodzielnego wykonania ozdób pod czujnym okiem fachowców. Jak deklarowały, będzie do doskonały, samodzielnie wykonany prezent gwiazdkowy dla najbliższych. Dziewczęta, otrzymały także na pamiątkę, piękne bombki ze specjalną świąteczną dedykacją. Wrażeniami na temat wyjazdu wychowanki dzieliły się podczas obiadu w kruszwickiej restauracji.
W dniu 19.11.2019roku wychowanki naszej placówki, biorące udział w unijnym projekcie "Wykluczenie nie ma MOW-y", miały możliwość aktywnego spędzenia czasu przy jednoczesnym zdobywaniu nowych wiadomości, wiedzy i doświadczeń. W ramach wyjazdu profilaktyczno- wychowawczego, dziewczęta w toruński Planetarium im. Mikołaja Kopernika, uczestniczyły w kosmicznym seansie pt. "Meteoplanet". Miały także możliwość brania udziału w interaktywnych wystawach: "Baza MARS#17"- gdzie poznały tajniki życia astronautów w kosmicznych bazach i statkach oraz "GEODIUM- poznając podstawowe prawa fizyki rządzące wszechświatem. Następnie wychowanki wraz z opiekunami: Małgorzatą Zawadzką, Pauliną Jabłońską- Nowicką oraz Justyną Żabicką, obejrzały przedstawienie pt. Pan Lampa" przygotowane przez aktorów teatru Baj w Toruniu. Atmosfera teatru pozwoliła dziewczętom, choć przez chwilę, ponownie poczuć się dziećmi. Zwieńczeniem dnia był wspólny obiad w kruszwickiej pizzerni. To już drugi wyjazd w kolejnej edycji projektu zorganizowany w placówce w ramach unijnego projektu.
Dnia 23 października odbyła się pierwsza inauguracyjna wycieczka do Inowrocławia mająca na celu integracje uczestniczek projektu. Pierwszym punktem wyprawy była wizyta w Kręgielni, gdzie dziewczęta pod opieką wychowawców: Małgorzaty Zawadzkiej, Justyny Żabickiej, Pauliny Jabłońskiej-Nowickiej, miały okazję nauczyć się gry w kręgle i przystąpić do rywalizacji. Gra w kręgle okazała się doskonałym sposobem na aktywny wypoczynek, rozładowanie emocji i naładowanie sił pozytywną energią. Po pełnych emocji rozgrywkach uczestniczki udały się do restauracji „Inna Strefa” by spędzić czas w miłej i przyjaznej atmosferze. Dziewczęta w restauracji miały możliwość skosztowania pysznego obiadu oraz deseru. Spotkanie to było okazją sprzyjającą budowaniu dobrych relacji między ludźmi, sprzyjało lepszemu poznaniu siebie, zacieśnieniu więzi między uczestniczkami a także pozwoliło zapoznać się z zasadami dobrego wychowania w wybranych sytuacjach życiowych. Po mile spędzonych chwilach nadszedł czas na realizację ostatniego punktu wycieczki. Dziewczęta wraz z opiekunkami udały się do Kina Kinomax na projekcję filmu Czarownica II. Film wywarł ogromne wrażenie na podopiecznych. Scenografia, kostiumy oraz kreacje postaci wzbudziły zachwyt i podziw i niejednokrotnie wzruszenie. Po pełnym dniu wrażeń, naładowane pozytywną energią i w cudownych nastrojach uczestniczki projektu wróciły do ośrodka gotowe na kolejne wyzwania projektowe.
II Edycja projektu „Wykluczenie nie ma MOWy”
W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kruszwicy ruszyła druga edycja projektu „Wykluczenie nie mam MOWy”. Do projektu zaproszonych zostało w wyniku przeprowadzonej rekrutacji 15 nowych uczestniczek. W ramach projektu wychowanki będą miały zapewnionych wiele formy wsparcia. Uczestnicy otrzymają wsparcie indywidualne i grupowe prowadzące do kompleksowej aktywizacji społeczno-zawodowej poprzez zapoznanie z alternatywnymi formami spędzania czasu wolnego, organizację zajęć sportowych, działania terapeutyczne, psychologiczne oraz działania wzmacniające kompetencje edukacyjno-zawodowe, a także poprzez wsparcie skierowane do ich otoczenia. Wśród oferowanych form wsparcia dla młodzieży znajdą się m.in.:
i pierwsza integracyjna wycieczka profilaktyczno-wychowawcza. 17 czerwca 2019 roku po raz kolejny odbył się wyjazd profilaktyczny w ramach realizacji założeń projektu unijnego "Wykluczenie nie ma MOW-y". Tym razem grupa uczestniczek, pod opieką wychowawców pani Małgorzaty Zawadzkiej, Justyny Żabickiej , miała możliwość uczestniczyć w wycieczce do „Jura Parku” gdzie brały aktywny udział w warsztatach szukania złota, dużą atrakcją dla wychowanek były zabawy na różnych urządzeniach w Parku Rozrywki, a także obejrzenie filmu o dinozurach w Kinie Emocji 5D. Po wycieczce podopieczne udały się na obiad i deser do restauracji „Inna Strefa”. W czasie pobytu w restauracji podopieczne uczyły się zasad savoir vivre przy stole, w tym właściwego zachowania polegającego na estetyce jedzenia i przestrzeganiu ogólnie przyjętych zwyczajów.
W ramach realizacji założeń projektu unijnego "Wykluczenie nie ma MOW-y" nasze wychowanki wraz z młodzieżą innych placówek miały możliwość uczestniczyć w trzy dniowym wyjeździe nad Zalew Koronowski. Wychowanki spędziły aktywnie weekend w Pieczyskach nad jeziorem- jeden z najciekawszych kompleksów leśnych nie tylko w Polsce. Blisko ośrodka w którym nocowaliśmy,
usytuowana była plaża, pomost wraz z kąpieliskiem strzeżonym, boisko do siatkówki plażowej, boisko do piłki nożnej oraz pomost żeglarski. Głównym celem wycieczki była integracja wychowanków z różnych placówek, rozwój świadomości turystycznej, aktywne spędzanie czasu wolnego oraz zapewnienie odpoczynku. Pobyt wychowanek miał charakter resocjalizacyjno-integracyjny i obfitował w szereg zróżnicowanych zajęć by dać możliwość wszechstronnego rozwoju. Podopieczne mogły skorzystać z wielu atrakcji które, były zaplanowane przez organizatorów wyjazdu. Wychowanki uczestniczyły w quizie ekologicznym oraz zajęciach savoir vivre. Największą atrakcją dla wychowanek była możliwość uczestnictwa w spływie kajakowym, grze paintball oraz wspinaczce w parku linowym. Aktywne spędzanie czasu wolnego na plaży, gdzie podopieczne korzystały z pięknej pogody oraz pływały w czystym jeziorze był super relaksem dla wychowanek i wychowawców, odskocznią od trosk dnia codziennego i niezapomnianą przygodą. 23 maja 2019 roku po raz kolejny odbył się wyjazd zawodoznawczy w ramach realizacji założeń projektu unijnego "Wykluczenie nie ma MOW-y". Tym razem grupa uczestniczek, pod opieką wychowawców pani Małgorzaty Zawadzkiej, Justyny Żabickiej i Ireneusza Śmigielskiego, miała możliwość uczestniczyć w warsztatach pod hasłem „ Od ziarenka do bochenka”. Program pobytu obejmował: staropolskie powitanie chlebem i solą przez panią pracującą w piekarni ubranej w strój ludowy, wychowanki wysłuchały pogawędki dt. historii chleba kujawskiego, przyswoiły praktyczną wiedzę piekarską oraz miały możliwość przygotować oraz formować własnoręcznie cisto chlebowe z którego wypiekały chleba. Po warsztatach zawodoznawczych podopieczne udały się na obiad i deser do restauracji „Saline”. W czasie pobytu w restauracji podopieczne uczyły się zasad savoir vivre przy stole, w tym właściwego zachowania polegającego na estetyce jedzenia i przestrzeganiu ogólnie przyjętych zwyczajów.
Dnia 15.04.2019r. dwanaście wychowanek z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, pod opieką wychowawców Justyny Żabickiej, Małgorzaty Zawadzkiej wzięło udział w wyjeździe zawodoznawczym do Bydgoszczy, w ramach projektu „Wykluczenie nie ma MOW-y”. Wychowanki wzięły udział w warsztatach tworzenia słodyczy w Manufakturze Słodyczy Karmelowa Kraina w Bydgoszczy. To miejsce gdzie produkowane są słodycze. Ofertę stanowią ręcznie robione cukierki, lizaki i inne wyroby z karmelu oraz czekolada. Ponadto na warsztatach podopieczne własnoręcznie wykonałay lizaki i stworzyły własną czekoladę.
Po warsztatach podopieczne udały się na kolację do makaronarni „Niebo w gębie”. W czasie pobytu w restauracji podopieczne uczyły się zasad savoir vivre przy stole, w tym właściwego zachowania polegającego na estetyce jedzenia i przestrzeganiu ogólnie przyjętych zwyczajów.. Ponadto miały okazję przyjrzenia się pracy kelnera, jego zachowaniu, podejściu do gości, kulturze osobistej. Zorganizowana wycieczka przyniosła wychowankom wiele radości, pozwoliła odreagować od codziennych obowiązków i problemów jak również zapoznać się z możliwościami kulturalnego spędzania czasu wolnego. W projekcie "Wykluczenie nie ma MOW-y" prowadzone są warsztaty "Mama na 5"- prowadzone przez Magdalenę Czubachowską
Celem zajęć jest przygotowanie uczestniczek projektu do macierzyństwa poprzez wykształcenie podstawowych kompetencji do opieki i wychowania małego dziecka, zapewnienia mu bezpieczeństwa i ochrony przed przemocą. Ponadto uczestniczki warsztatów nabywają wiedzę na temat przebiegu ciąży; nabywają i wykształcają odpowiednie umiejętności, które pomogą im prowadzić świadome i samodzielne życie rodzica; nabywają umiejętności korzystania z instytucji służby zdrowia oraz instytucji pomocowych wspierających rodziny; nabywają umiejętności praktycznej opieki nad dzieckiem. W ramach projektu "Wykluczenie nie ma MOW-y", wychowanki uczestniczą w warsztatach ratowniczych z pierwszej pomocy. Celem warsztatów jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i właściwego postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Dziewczęta uczą się pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia, poznają telefony alarmowe. Poznają podstawowe czynności ratujące życie. Oprócz wiedzy teoretycznej duży nacisk kładziemy na zdobycie przez uczestników umiejętności praktycznych, które obejmują naukę resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach, opatrywanie ran, unieruchamianie kończyn po urazie, wykorzystanie pozycji bezpiecznej itp. Spotkania są bardzo przydatne, gdyż zajęcia łączyły przekaz Ratownika Medycznego, wyjaśnienia teoretyczne, praktyczne działanie ratownika. Podopieczne mają możliwość zadawania pytań i wymiany uwag. Pokazane przypadki zdarzeń losowych są przedstawione w sposób bardzo realistyczny.
W ramach projektu "Wykluczenie nie ma MOW-y", wychowanki uczestniczą w warsztatach medialnych z elementami ICT. Celem tych zajęć jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu i nabycie praktycznych umiejętności ich wykorzystania w życiu osobistym jak i zawodowym dzięki ICT. Dziewczęta uczą się świadomie i odpowiedzialnie korzystać z sieci oraz krytycznie odbierać i tworzyć materiały informacyjne. Na zajęciach do nauki wykorzystują nowoczesne laptopy z oprogramowaniem i dostępem do Internetu. Pracują indywidualnie i grupowo opracowując za pomocą komputera: rysunki, teksty, dane liczbowe, motywy, animacje, prezentacje multimedialne itp. Uczą się komunikowania za pomocą komputera i technologii komunikacyjno – informacyjnych. Bezpiecznie posługują się komputerem i jego oprogramowaniem, wykorzystując go do poszerzania wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin.
20 marca 2019 roku po raz kolejny odbył się wyjazd profilaktyczno- wychowawczy w ramach realizacji założeń projektu unijnego "Wykluczenie nie ma MOW-y". Tym razem 15- osobowa grupa uczestniczek, pod opieką wychowawców pani Małgorzaty Zawadzkiej, Justyny Żabickiej i Rafała Piaskowskiego, miała możliwość obejrzeć spektakl teatralny pt. "Dziadek do orzechów. Historie prawdziwe." wystawiony na toruńskiej scenie teatru im. W. Horzycy. Przedstawienie wywarło duże wrażenie na naszych wychowankach: możliwość bezpośredniego obcowania z aktorami znanymi do tej pory z telewizji, odbiór sztuki teatralnej "na żywo" oraz przygotowania związane z wyjazdem do teatru, były dla dziewcząt nowym, cennym doświadczeniem. Podopieczne miały także możliwość poznania i podziwiania pięknej architektury toruńskiego Starego Rynku, podczas wieczornego spaceru. Wyjazd do Torunia poprzedzony był pyszną kolacją, którą dziewczęta zjadły w restauracji "Róże, fiołki i aniołki". Dla naszych podopiecznych był to ekscytujący i niezapomniany wieczór.
W ramach projektu "Wykluczenie nie ma MOW-y", dziewczęta uczestniczą w zajęciach fotograficzno- astronomicznych dzięki którym rozwijają swoje zainteresowania naukami ścisłymi. Podczas zajęć pogłębiają swoje kompetencje matematyczne, informatyczne , naukowo-techniczne oraz poznają podstawowe zagadnienia związane z budową Układu Słonecznego i Kosmosu. Dziewczęta poznały budowę teleskopu i aparatu fotograficznego. Podczas zajęć wykonują obserwacje dzienne i nocne, rozpoznają gwiazdozbiory nieba wieczornego, posługują się obrotową mapką nieba, obsługują program astronomiczny stellarium, a także wykonują fotografie i obrabiają je. Prowadzą obserwacje w ramach międzynarodowej kampanii Globe at Night, mającej na celu podniesienie świadomości społecznej na temat wpływu zanieczyszczeń światłem obserwacji jasności nieba. Udział w zajęciach sprawia wychowankom dużo satysfakcji ponieważ zapoznają się z nowoczesnymi technologiami oraz mają możliwość uczestniczenia w warsztatach prowadzonych w Astrobazie. Zajęcia fotograficzno-astronomiczne prowadzi wykwalifikowany specjalista mgr Ilona Dybicz.
W ramach projektu „Wykluczenie nie ma MOW-y” w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kruszwicy prowadzone są zajęcia z doradztwa zawodowego. Głównym celem tych zajęć jest przygotowanie uczestników projektu do odpowiedzialnego planowania ścieżki swojej kariery i trafnego podejmowania decyzji dotyczących wyboru kierunku dalszej nauki przy wsparciu doradcy zawodowego. Tematyka zajęć została dobrana tak, aby każda uczestniczka mogła lepiej poznać siebie, przyjrzeć się swoim zainteresowaniom i predyspozycjom zawodowym. Zajęcia pozwolą także na analizę informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy, a także poszerzanie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Doradztwo zawodowe ma na celu kształtowanie gotowości do wejścia na rynek pracy oraz rozwijanie umiejętności uczenia się przez całe życie. W ramach projektu odbywają się także wyjazdy zawodoznawcze. W projekcie bierze udział 15 wychowanek podzielonych na dwie grupy.
Dnia 13.12.2018r. czternaście wychowanek z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego dla Dziewcząt im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy, pod opieką wychowawców Justyny Żabickiej, Małgorzaty Zawadzkiej oraz Rafała Piaskowskiego wzięło udział w wycieczce zawodoznawczej, zorganizowanej w ramach projektu „Wykluczenie nie ma MOW-y”. Dziewczęta odwiedziły gnieźnieńską fabrykę szklanych ozdób choinkowych – Bolglass. Zwiedzając fabrykę z przewodnikiem, dowiedziały się, w jaki sposób powstają bombki. W poszczególnych pomieszczeniach, dziewczęta zobaczyły w jaki sposób następuje ogrzewanie szkła, z którego następnie wydmuchiwane są bombki, poznały zasady srebrzenia szkła azotanem srebra oraz metody ich lakierowania i dekorowania. W ramach warsztatów każda wychowanka otrzymała trzy bombki do własnoręcznego udekorowania, z wykorzystaniem kleju i brokatu. Dodatkowo każda osoba otrzymała firmowy podarunek w postaci bombki imiennej. Na zakończenie wycieczki dziewczęta udały się na posiłek do kruszwickiej pizzerii. Zorganizowana wycieczka nie tylko przyniosła wiele radości, ale przede wszystkim pozwoliła wzbogacić wiedzę wychowanek.
Dnia 25.11.2018r. czternaście wychowanek z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, pod opieką wychowawców Justyny Żabickiej, Małgorzaty Zawadzkiej oraz Rafała Piaskowskiego wzięło udział w wycieczce zorganizowanej do Inowrocławia, w ramach projektu „Wykluczenie nie ma MOW-y”. Celem wyjazdu było ukazanie dziewczętom sposobów i możliwości konstruktywnego i kulturalnego organizowania wolnego czasu. W trakcie wycieczki, dziewczęta miały możliwość spędzenia czasu na wspólnych rozrywkach oraz posiłku. Podopieczne, odwiedzając inowrocławską kręgielnię, nie tylko poznały zasady gry w kręgle, ale także uczyły
się właściwego zachowania w miejscu publicznym, przestrzegania obowiązujących zasad, zdrowej rywalizacji opartej na zasadch „Fair – play”. Gra w kręgle stanowiła dla dziewcząt świetną zabawę, ale także motywację dążenia do celu, w tym wypadku do wygranej jak również naukę godzenia się z porażką. Rozbieżność wyników uświadomiła wychowankom, że do osiągnięcia celu potrzebna jest motywacja, siła walki jak również odrobina szczęścia, a przegrana powinna mobilizować do większego zaangażowania i wysiłku. Po wspólnych zabawach, podopieczne udały się na obiad i deser do restauracji „Inna strefa”. W czasie pobytu w restauracji podopieczne uczyły się zasad savoir vivre przy stole, w tym właściwego zachowania polegającego na estetyce jedzenia i przestrzeganiu ogólnie przyjętych zwyczajów, aby się nie ośmieszyć i nie wprowadzić towarzyszy przy stole w zakłopotanie. Ponadto miały okazję przyjrzenia się pracy kelnera, jego zachowaniu, podejściu do gości, kulturze osobistej. Ostatnim etapem wycieczki było obejrzenie filmu „Planeta singli 2”. Projekcja filmowa wywołała u wychowanek wiele wrażeń i emocji. Pojawiały się łzy,a także śmiech i radość. Dzięki wspólnie spędzonym chwilom w kinie, dziewczęta miały możliwość obcowania z kulturą. Zorganizowana wycieczka przyniosła wychowankom wiele radości, pozwoliła odreagować od codziennych obowiązków i problemów jak również zapoznać się z możliwościami kulturalnego spędzania czasu wolnego. Zajęcia sportowe w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym odbywają w ramach projektu "Wykluczenie-nie ma MOWy" . Uczestniczą w nich dwie grupy dziewcząt. Każda grupa ma 4 godziny zajęć w miesiącu. Podczas zajęć uczestniczki stosują się do poleceń. Wykonują ćwiczenia, uczą się podstawowych kroków tanecznych a także choreografii do utworów. Dziewczęta są zdyscyplinowane i zadowolone z zajęć.
Celem warsztatów kosmetycznych w ramach projektu „Wykluczenie – nie ma MOWy!” jest stylizacja paznokci metodą żelową z elementami zdobienia. Uczestniczki programu zdobywają praktyczne umiejętności z zakresu przedłużania i stylizacji paznokci oraz wiedzę dotyczącą produktów i akcesoriów używanych do przedłużania i zdobienia paznokci. Warsztaty są poparte również wiedzą teoretyczną z zakresu: budowy paznokcia, chorób paznokci, przeciwwskazań do wykonywania zabiegu,obsługi klienta w gabinecie kosmetycznym.
Uczestniczki wykonywały zdobienia salonowe, m.in:
|